Fryderyki 2021, WRR, OIO, donGuralesko i Pro8l3m || #Siedem

Fryderyki 2021, WRR, OIO, donGuralesko i Pro8l3m || #Siedem

To jest #Siedem czyli najmocniejsze newsy minionego tygodnia a w nim: Fryderyki 2021 czyli nominacje do polskich nagród muzycznych, pierwszy rapowy Girls Band w Polsce czyli WRR, nowy singiel od Okiego, Young Igiego i Otsochodzi czyli OIO, donGuralesko zapowiada nowy krążek, nowy numer od Pro8l3mu i ujawniona tracklista nadchodzącego krążka, Stasiak wydaje nowy krążek po 10 latach, a Kosi wrzucił do sieci kolejną zapowiedź albumu „IS.OK”.


Poznaliśmy nominowanych do nagrody Fryderyki 2021!

I tu możemy być trochę zaskoczeni, bo po raz pierwszy na liście nominowanych nie znajdziemy O.S.T.R.-a (który jak sam powiedział, Fryderyki trzyma nad kiblem). Za to wśró nominowanych znaleźli się:

W kategorii ALBUM ROKU HIP HOP:
* Mata – „100 dni do matury”
* Pro8l3m – „Art Brut 2”
* Quebonafide – „RomanticPsycho”
* Taco Hemingway – „Jarmark”
* Włodi/1988 – „W/88”

Dodatkowo w kategorii Utwór Roku nominacje poleciały do Taco Hemingway’a za numer „Polskie Tango”, a także do Rosalie. za utwór „Nie mów”. Rosalie. jest też nominowana w kategorii Album Roku Soul, R’n’b, Gospel za album „IDeal”.
Hip Hop zagościł też w kategorii Fonograficzny Album Roku, a nominacje dostali Mata, Miły ATZ, Sobel i… Zdechły Osa, a w kategorii Producent Roku znajdziemy nominację dla @atutowego. A no i jeszcze jest kategoria Teledysk Roku w której nominację dostali Margaret i Otsochodzi za klip do numeru „Reksiu”.

Od dawna wiemy że Fryderyki nie wiele znaczą w ostatnich latach jako nagroda muzyczna (no chyba że jako ozdoba do łazienki #OSTR), a dodatkowo zdarzało się że niektóre nagrody (Hip Hop), wręczane były poza kamerami, a bywało też tak, że tę samą nagrodę dostało kilku artystów. Mimo wszystko, ciekawe kogo wyróżni w tym roku ZPAV. Gala chyba jakoś nie długo.

Stasiak wydaje nowy krążek!

Chwilę, no może trochę dłuższą chwilę (10 lat) musieliśmy poczekać na nowy album Stasiaka („Pół żartem, pół serio” ukazało się 3 Grudnia 2010 roku), ale nadeszły 38 urodziny członka 2cztery7, i nadszedł ten moment w którym raper ogłosił że wydaje nowy album który ukaże się tylko na 10-calowej płycie winylowej (mam nadzieję że w streamingach też) “SOLÓWKA PO LEKCJACH” została zapowiedziana na 21 maja 2021.

Pierwszy singiel „38”, to szybka podróż po biografii rapera, od wychowywania się na warszawskim Ursynowie, przez napisanie pierwszej zwrotki, stworzenie zespołu 2cztery7, aż po założenie wytwórni Alkopoligamia. Jest nostalgicznie, jest dobrze, czekanko na album.

Krążek zamówicie na Alkopoligamia.com


OIO z kolejną zapowiedzią krążka!

Young Igi, Oki i Otsochodzi z kolejną zapowiedzią wspólnego projektu. Jak możemy się dowiedzieć z tekstu, „nie na żadnych featach, ze sceną jesteśmy kwita„. Czyli gości nie będzie, to w sumie dobrze, skoro album tworzą trzej raperzy. Album ukaże się 7 maja 2021. Tu macie Preorder.

Wkurwiony Igi to coś nowego, mógłby tak częściej, Oki i Otsochodzi też dobrze, ale do samego krążka podchodzę z dystansem i czekam aż wyjdzie całość, wtedy będzie wiadomo czy OIO to projekt do którego będziesz wracać, czy raczej taki, który przesłuchasz i zapomnisz. Zobaczymy.

Za to tu mamy projekt, który jest chyba w pewien sposób odpowiedzią na ten wyżej.

WdoWA, Ryfa i Rena postanowiły założyć kobiece rapowe trio, i wrzuciły do sieci pierwszy singiel z tego projektu, który ma parodiować trapowe, nowoczesne brzmienie.

Pierwszy numer (razem z teledyskiem), nie spotkał się z przychylną opinią słuchaczy i według komentatorów osiągnął dość wysoki poziom… cringe’u. Ale nie przypierdalam się, rozumiem czym jest „pastisz”, „ironia” oraz „metafora”, więc czekam na to co pokażą dalej, a z informacji na facebook’owej grupie projektu wynika że już w kwietniu ukaże się kolejny klip, wystartuje też preorder albumu. Co będzie dalej, zobaczymy.


Pro8l3m wrzucił nowy singiel, ujawnił tracklistę, gości i okładkę albumu!

Z nadchodzącym krążkiem Oskara i Steeza było tak. Miały odbyć się wydarzenia w kilku miastach – Block Party, które z powodu pandemii zostały odwołane. Wyszło więc info, że zamiast koncertów, dostaniemy Block Party Mixtape hosted by Pro8l3m. Na którym będą goście (częściowo Ci, którzy mieli wystąpić podczas wydarzeń”, później dostaliśmy pierwszy singiel „Strange Days”, album miał się ukazać w październiku, później premierę przesunięto na luty 2021 i w między czasie wleciał „Żar” nagrany razem z Brodką, później w lutym, wyszedł singiel „V” i wtedy ogłoszono że mixtape będzie jednak pełnoprawnym albumem, na którym usłyszymy gości, aż dotarliśmy wreszcie do piątku w tym tygodniu, kiedy ukazał się singiel „Fight Club”, który jest jednocześnie tytułem krążka, który finalnie ukaże się 30 marca 2021.

Oskar ma tak zajebistą barwę głosu, że ten autotune jest nie potrzebny (i nie żebym miał coś do używania takich efektów), zwrotki siedzą mocno, bit od Steeza jak zawsze mocarny. Zostało tylko czekać na krążek, premiera za 10 dni, co ciekawsze, we wtorek.

Kosi z kolejną zapowiedzią pierwszego solowego krążka!

” Moi ludzie nie green screen” to już trzeci singiel promujący album „IS.OK”, który ukaże się 16 kwietnia i brzmi naprawę mocno!

„IS.OK” to album, na który chyba czekam najbardziej w kwietniu. Wszystkie single które do tej pory się ukazały wleciały mocno na głośniki i na słuchawki i zapowiadają naprawdę mocny krążek! Wcześniej dostaliśmy jeszcze single Standard Premium”, oraz tytułowy „IS.OK”, oba robią dobrą robotę i zapowiadają że to będzie album, do którego będzie się wracać.

Preorder macie tu.


donGuralesko zapowiada 21 płytę w swojej dyskografii.

Ewolucja w twórczości Gurala, patrząc na 21 wydanych płyt idzie w całkiem ciekawym kierunku. W nowym numerze poznański raper wraca do korzeni i udostępnia protest song bezlitośnie diagnozujący społeczne problemy XXI wieku. W numerze znajdziemy masę celnych spostrzeżeń i mocną technikę do której donGuralesko zdążył nas już przyzwyczaić. Numer zapowiada album “Utwory rapowane, których można słuchać w domu, w aucie, albo w jakimś innym miejscu”, tytuł długi, ale ma też skrót „URKMSWDWAAWJIM”. Krążek ukaże się 28 maja 2021. Preorder macie tu.