Up To Date Festiwal już po raz 15 – Od teraz na stałe z Electrum!

Up To Date Festiwal już po raz 15 – Od teraz na stałe z Electrum!

Jubileuszowa odsłona Up To Date Festival odbędzie na przełomie maja i czerwca. W tym roku festiwal świętuje 15 urodziny. Jest on jednym z najstarszych wydarzeń na polskiej mapie festiwalowej. Rocznicę Festiwal obchodzi wyjątkowo: organizatorzy zacieśniają współpracę z Grupą Electrum, wiodącym polskim biznesem Climate Tech. Od tej pory pełna nazwa festiwalu to: Electrum Up To Date Festival.

15. edycja Up To Date Festival bez wątpienia należeć będzie do niezapomnianych. Tegoroczny festiwal otwiera sezon letnich wydarzeń i odbędzie się w dniach od 30 maja do 2 czerwca, czyli w czerwcowy długi weekend. Wydarzenie zostało stworzone przez grupę białostockich pasjonatów muzyki elektronicznej. Pierwsze edycje festiwalu Up To Date od razu podbiły serca publiczności – zarówno tej lokalnej, jak i ogólnopolskiej. 

OBEJRZYJ FILM “RAZEM DUŻO, WSPÓLNIE WIĘCEJ”

Up To Date Festival stał się rozpoznawalny dzięki wielkiej miłości do muzyki niezależnej, wyjątkowemu zaangażowaniu w kwestie społeczne oraz trosce o planetę. Szczególnie ostatnia kwestia stała się silnym łącznikiem pomiędzy festiwalem a pochodzącą z Białegostoku firmą Electrum, która jest liderem w dziedzinie Climate Tech.

Z dzisiejszej perspektywy, po dwóch, wspólnie przepracowanych latach przy uskrzydlających projektach, ogłoszenie partnerstwa tytularnego festiwalu Up To Date i Grupy Electrum wydaje się być zupełnie naturalne. Poziom wzajemnego zrozumienia i potęgującej się determinacji w działaniu pozwolił nam już niejednokrotnie udowodnić, że można działać inaczej na wielu poziomach: artystycznym, ekologicznym, świadomościowym i nie tylko! Otwieramy nowy, piękny rozdział historii UTDF już jako Electrum Up To Date w symbolicznym, 15 roku działalności.mówi Jędrzej Dondziło, współzałożyciel i dyrektor programowy Up To Date Festival.

Chcemy budować społeczność, która bierze czynny udział w poprawie stanu środowiska naturalnegowyjaśnia Gabriela Popławska Head of Brand and IP i Członek Zarządu w Electrum. – Razem z Up To Date Festival podzielamy wspólne wartości względem planety i dobrostanu człowieka, ale także mamy na uwadze nasze lokalne uwarunkowania i szacunek do korzeni i ziemi podlaskiej. Dlatego jesteśmy dumni, że w 15 roku istnienia festiwalu Electrum staje się sponsorem tytularnym Up To Date Festival. 

Przez ostatnie dwa lata Up To Date Festival i Electrum razem stworzyli wiele.  Pod wspólnym szyldem odbyły się dwie edycje Latającego Salonu Ambientu, czyli wyjątkowego, podniebnego i charytatywnego projektu muzycznego, dwa Electrum Ambient Parki – wydarzenia łączące muzykę, warsztaty i projekcje filmowe w przestrzeni białostockiego parku – czy seria audiobooków pt. “Muralove Bajki Pełne Dobra”, mające na celu zwrócenie uwagi na dobrostan psychiczny dzieci znajdujących się pod opieką lekarską w szpitalach.


W 2023 roku razem z Electrum festiwal Up To Date rozpoczął ścisłą współpracę dążącą do stworzenia i realizacji strategii ekologicznej, która ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu wydarzenia na środowisko oraz wypracowania rozwiązań dla całej branży festiwalowej. Wieloletni projekt zaowocował pierwszą edycją międzynarodowej konferencji pt. „Do We Really Care?”, podczas której poruszyliśmy tematy widoczności niezależnych muzycznych scen peryferyjnych czy sposobów na ekologiczną produkcję festiwali muzycznych. Konferencja będzie kontynuowana podczas tegorocznej edycji – tym razem w formie dwudniowej.

 OBEJRZYJ ZAPIS Z KONFERENCJI “DO WE REALLY CARE”:
Panel: DOES THE FESTIVAL INDUSTRY EVEN BOTHER ABOUT ENVIRONMENT? 

Panel: HOW CAN THE SCENE BECOME MORE BALANCED? 

Przed festivalem jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zmiany Up To Date Festival tak by był jak najmniejszym obciążeniem dla planety. Warto jednak wspomnieć, że już sam rok 2023 przyniósł realną serię działań i zmian w organizacji wydarzenia: 

  • zrezygnowaliśmy z produkcji sezonowego merchu na rzecz upcyklingu i rozwoju kolekcji ubrań @UTDF De Luxe.
    To był odważny krok także pod względem finansowania festiwalu, gdyż dotychczas istotnym wpływem do budżetu festiwalu była sprzedaż materiałów promo. Ta decyzja została przez Was lepiej przyjęta niż mieliśmy odwagę marzyć!
  • zmniejszyliśmy liczbę lotów Artystów i Artystek na rzecz niskoemisyjnych podróży,
  • aktywnie promowaliśmy transport zbiorowy,
  • zadbaliśmy o wodę w szklanych butelkach na terenie festiwalu,
  • stworzyliśmy specjalną strefę Electrum, w której można było naładować akumulatory – telefoniczne i te w przenośni.

Nowa historia

Oprócz troski o planetę łączy nas z nowym tytularnym partnerem wspólna wizja przyszłości. Zarówno Up To Date Festival  i Electrum od lat rozwijają swoje działania w całym kraju, jak i poza jego granicami.Festiwal jest współtwórcą międzynarodowego networku Immersions poszukującego innowacyjnych możliwości na łączenie pasjonatów i twórców muzyki niezależnej z obszarów wykluczonych lub znajdujących się poza głównym radarem mediów. Grupa Electrum prężnie rozwija swoją działalność w krajach bałtyckich, gdzie branże technologiczne mierzą się z podobnymi wyzwaniami jak branża muzyczne. 

Odważnie patrząc w przyszłość obie strony nie zapominają o swoich korzeniach, dbając o dobrostan lokalnej i podlaskiej społeczności, co najbardziej widoczne będzie we wspólnej akcji  Don’t Worry Be Yourself.  Zapoczątkowując tę akcję Up To Date Festival od kilku lat skupia się na otwartości w mówieniu o zdrowiu psychicznym. Razem z Electrum festiwal jest zgodni co to tego, że o emocjach należy mówić na głos, a problemy czy różnorodność nie są powodem do wstydu. To właśnie dzięki wspólnej wymianie doświadczeń czy wizji oba podmioty są w stanie stworzyć zgraną i wzajemnie wspierającą się społeczność. Działania związane z rozwojem projektu szersza publiczność pozna w drugiej części 2024 roku.

Wspólne wartości i cele oraz wizja wieloletniej współpracy opartej na szacunku i zrozumieniu stały się iskrą do zacieśnienia więzi między podmiotami. Rok 2024 stał się zatem nie tylko okazją do celebracji 15.-lecia festiwalu, ale także nowego rozdziału w jego historii, w który wkracza wspólnie z partnerem tytularnym o podobnych poglądach – już jako Electrum Up To Date Festival. 

Dotychczasowe wspólne projekty Up To Date Festival & Electrum:

●      Electrum Ambient Park –  dwie edycje (2022, 2023)

●      Latający Salon Ambientu – dwie edycje (2022, 2023)

●      Szesnasty & Siedemnasty Warszawski Salon Ambientu  (2022, luty 2024)

●      Konferencja “Do We Really Care” (2023)

●      Międzynarodowe Projekty Muzyczne “Immersions” (2023)

●      Muralove Bajki Pełne Dobra (2023)

●      Strefa Electrum na Up To Date Festival (2023)


ELECTRUM UP TO DATE FESTIVAL
30.05 – 02.06.2024
Białystok
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
KUP BILETY PRZEZ BILETOMAT

O UP TO DATE FESTIVAL

Up To Date Festival to jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej, który już od 2010 roku odbywa się w Białymstoku – sercu północno-wschodniej Polski. Od 15 lat ekipa UTDF nie ustaje w bezkompromisowych poszukiwaniach najciekawszych zjawisk muzycznych i nie boi się odważnych decyzji programowych. Podlaski festiwal znany także jest ze swojego głębokiego zakorzenienia w tkankę miejską, wspierania lokalnych inicjatyw czy śmiałości w podejmowaniu realnych działań na rzecz drugiego człowieka, planety  i zrównoważonego rozwoju.

O ELECTRUM

Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Dojrzałość technologiczna jej ekspertów pozwala na dostarczanie produktów i usług, które są odpowiedzią na potrzeby przemysłu i biznesu zmieniające się wraz z postępującą transformacją energetyczną. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego, zachowując równowagę między odpowiedzialnością społeczną i środowiskową biznesu a aspektem ekonomicznym. Więcej o grupie Electrum można znaleźć na naszych kanałach społecznościowych na LinkedIn, Facebooku i Instagramie.