LPHHMA 2022 || Pierwsi artyści, bilety i start głosowania!

LPHHMA 2022 || Pierwsi artyści, bilety i start głosowania!

Zeszłoroczne, debiutanckie LPHHMA okazało się wydarzeniem o dużej randze artystycznej i świętem branży hip-hopowej. – Pokazaliśmy że można produkować jakościowe rzeczy – nawet w tak trudnych dla kultury czasach – przyznał organizator Marcin Siwek. Trzy lata przygotowań dały efekt, choć ograniczenia pandemiczne nie pozwoliły niestety celebrować w pełni. Z tym większą radością zapraszamy 14 sierpnia do płockiej Orlen Areny. Ceremonia będzie zwieńczeniem trzydniowego Lech Polish Hip-Hop Festival który w dniach 11-13 sierpnia odbędzie się na nadwiślańskiej plaży w Płocku.

Rebelianci w stolicy hip-hopu

Dlaczego Płock? Bo tu wszystko się zaczęło, historyczna stolica Mazowsza (i Polski!) stanie się na kilka dni także stolicą polskiego hip-hopu.

– Płock jest niezwykle przyjaznym miejscem dla hiphopowców, ale także dla samych uczestników. Zdecydowanie poprawiło się skomunikowanie z innymi miastami – jest kilka połączeń kolejowych, regularne linie busów, a od autostrady A1 Płock dzieli nieco ponad 35 km. Bardzo atrakcyjny jest również sam obiekt w którym odbędzie się gala – czyli płocka Orlen Arena, nowoczesna hala, mogąca pomieścić ponad 5000 uczestników. W tym roku ponownie stawiamy na rozbudowaną infrastrukturę multimedialną, świetne nagłośnienie oraz przywiązujemy dużą wagę do części artystycznej. Jestem przekonany, że obsadą gali wszyscy będą mile zaskoczeni – mówi Marcin Siwek

Setki metrów kwadratowych ekranów LED, rozbudowana technika sceny i jej imponujący rozmiar to nie wszystko. Wyjątkowe widowisko z pewnością zapewni L.U.C. i jego Rebel Babel. Ta innowacyjna orkiestra 360’ potrafi łączyć języki, kultury świata i style hip-hopu z jazzem i folkiem. Na jej czele stoi raper i kompozytor, laureat wielu nagród kulturalnych, m.in. Paszportu Polityki. Za swoje niekonwencjonalne pomysły i zmysł łączenia sztuki z technologią okrzyknięty został przez dziennikarzy artystą XXI wieku.

Gala, której przyświecają gwiazdy

To oczywiście tylko preludium, bowiem line-up jest przepełniony gwiazdami muzyki. Na pewno jedną z najjaśniejszych gwiazd, które tego wieczora wystąpią w Płocku będzie Kalush Orchestra – eklektyczna, a co więcej wybuchowa mieszanka, w której nie brakło rapu i która pozwoliła zwyciężyć na tegorocznej Eurowizji! Energii płynącej ze sceny z pewnością nie zabraknie także podczas występów Margaret i Włodiego, Szczyla, Jetlagz, VaeVistic, Bonsona oraz zespołu Cukier. Bez wątpienia tego wieczora hip-hopu będzie w Orlen Arenie po sufit!

W kwestii prowadzących ponownie stawiamy na połączenie dziennikarskiego profesjonalizmu z hiphopowym doświadczeniem – powróci bezbłędny duet: Gabi Drzewiecka z Te-Trisem. Nagrody po raz kolejny będą przyznawane w 18 kategoriach, honorujących hiphopowe tradycje EPki i mixtape’u, oddających szacunek DJ-om i producentom (również tym bez raperów przy boku), baczni przy tym obserwujących underground, debiuty i odkrycia.

Gremium – transparentnie i wśród specjalistów

Gremium wyłaniające honorowanych artystów i artystki nie obyło się bez zmian. Kładliśmy nacisk na to, by uwzględniało tych najsumienniej głosujących rok temu, a przede wszystkim osoby w 2021 roku dziennikarsko aktywne, szeroko dyskutowanych liderów opinii i konsekwentnych w działaniach promotorów muzyki. Tym razem działalność twórcza i wewnątrzbranżowe kooperacje nie wykluczają z jury. Traciliśmy w ten sposób zbyt wielu specjalistów, ale przedłożony regulamin jasno określa kwestię głosowania na swoich klientów bądź współpracowników. Nie ma nagród bez transparentności.

– Zależało nam, żeby swoich przedstawicieli miał ogół redakcji zróżnicowanych pod względem preferencji, ale nagroda ma mieć swoją powagę, dlatego przedkładamy dziennikarstwo nad influencerkę, prowokacje, PR i sensacyjne newsy; jakość jurorowania ponad liczebność jury. To nasz sposób uhonorowania tych pracujących u podstaw – prowadzących audycje w radiach regionalnych, tworzących pasjonackie fanpages zaglądające tam, gdzie komercyjne media dawno przestały patrzeć. Hip-hop wiele im zawdzięcza – przyznaje przewodniczący gremium LPHHMA, Marcin Flint. Zachęcamy do obserwowania naszych sociali, gdyż jurorki i jurorzy zostali tam przedstawieni.

Bilety już do kupienia, a głosy w rękach publiczności

Dzisiaj ważny dzień dla LPHHMA – pod adresem bit.ly/3ONSgP2l ruszyła sprzedaż biletów, rozpoczęło się również głosowanie internetowe dla słuchaczy. Głosy fanów są istotnym dopełnieniem wyborów eksperckich – audytorium jest jak dodatkowy członek gremium. Każdy może zagłosować na swojego ulubionego artystę poprzez oficjalną stronę www.plhhma.pl.

Nominacje Lech Polish Hip-Hop Music Awards 2022