ALEJA AMBIENTOWA W BIAŁYMSTOKU JUŻ JEST!

ALEJA AMBIENTOWA W BIAŁYMSTOKU JUŻ JEST!

Minął niewiele ponad miesiąc od jednogłośnej decyzji Radnych Miasta Białegostoku w sprawie nadania nazwy ALEJA AMBIENTOWA głównej alei Parku Konstytucji w Białymstoku oraz jej naturalnego przedłużenia w Rezerwacie Las Zwierzyniecki. Tabliczka z nazwą już stoi! W ten sposób Białystok zyskuje nowe miejsce do kulturotwórczych działań.

Od ponad dekady Białystok stanowi jeden z ważniejszych ośrodków wspierających muzykę współczesną w Polsce. To tu narodził się cykl Salonów Ambientu, czyli jedna z najważniejszych dziś, rodzimych inicjatyw propagujących ten niezwykły gatunek muzyczny. Teraz również tu, z inicjatywy Up To Date Festival, w jednym z największych miejskich parków powstanie Aleja Ambietowa.

„Powstanie w Białymstoku ‘Alei Ambientowej’, w jednej z najbardziej reprezentacyjnych części miasta, to dowód na to, jak ważne są dla nas przedsięwzięcia kulturotwórcze. Od lat Miasto Białystok wspiera działania podejmowane przez ekipę Up To Date Festival i w tym przypadku nie mogło być inaczej – tym bardziej, że według nas, ta właśnie aleja powinna nosić nazwę inicjatywy silnie związanej z przyrodą” – tak decyzję miejskich radnych skomentował Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku

AMBIENT NA UP TO DATE FESTIVAL

Jedenaście lat temu w Białymstoku światło dzienne ujrzał Up To Date Festival, podczas którego odbywa się seria koncertów pt. „Centralny Salon Ambientu”, które to stanowią podsumowanie całorocznej aktywności poświęconej właśnie muzyce ambient – aktywności, która zakłada realizację koncertów ambientowych w miastach całego kraju, kiedy to goszczeni są najważniejsi reprezentanci tego stylu muzycznego z kraju i zagranicy.

Rok 2020, za sprawą ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej na świecie, postawił przed organizatorami Salonów zupełnie nowe wyzwania. Już w kwietniu odbył się pierwszy z sześciu Domowy Salon Ambientu. To jedyny taki „salon”, gdzie nie obowiązywał limit miejsc, bowiem uczestnicy mogli wygodnie rozłożyć się na dywanach i poduszkach w swoich domach, przy akompaniamencie muzyki ambientowej i innej znanej z tradycyjnych Salonów Ambientu. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, dzięki któremu ze swoich domów mogli wystąpić: Pleq „Bartosz Dziadosz” , Grzegorz Bojanek, Dtekk, Michał Wolski, Botanica czy Giulio Aldinucci, oraz w ramach Centralnego Domowego Salonu Ambientu podczas Up To Date Festival 2020 – Aleksandra Słyż, Jacaszek, a także Hainbach & Orca. Zapisy koncertów dostępne są bezpłatnie w serwisie YouTube.

AMBIENT PARK – MUZYKA WYTCHNIENIA W SERCU MIASTA

To również w Białymstoku został zapoczątkowany cykl koncertów pt. „Ambient Park”, który odbił się szerokim echem w mediach zajmujących się kulturą w Polsce. Organizowany dotąd w Parku Planty, dziś zyskał naturalne miejsce na mapie Białegostoku, gdzie po kilku latach będzie mógł powrócić. „Aleja Ambientowa ulokowana w pięknie utrzymanym parku sąsiadującym z wyjątkowym rezerwatem natury, będącym swego rodzaju ewenementem, to wspaniały punkt na mapie spacerowej Białegostoku. Nie ma chyba bowiem drugiego takiego miejsca w Polsce, z tak nienaruszoną przestrzenią natury, w samym sercu miasta. Aleja Ambientowa stanowi więc nie tylko podkreślenie przywiązania naszego miasta do kultury i jej osiągnięć, a także kolejną zachętę dla turystów kulturalnych, choć nie tylko, do korzystania z oferty naszych parków” – komentuje decyzję Rady Miasta Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date Festival.

Możemy spodziewać się, że w przyszłości Aleja Ambientowa będzie nie tylko miejscem odpoczynku, ale i „kulturalnych uniesień”. O tym jednak będziemy informować we właściwym czasie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.