Nie dwa, a cztery dni! || Up To Date Festival 2019!

Nie dwa, a cztery dni! || Up To Date Festival 2019!

NIE DWA, LECZ CZTERY DNI!
TAK BĘDZIE WYGLADAŁA 10. EDYCJA UP TO DATE FESTIVAL

Już po raz dziesiąty w jeden z wrześniowych weekendów Białystok przemieni się w miasto rozbrzmiewające wyszukaną elektroniką i niebanalnym hip-hopem. Tym razem jednak weekend z Up To Date Festival wydłużony zostanie o dwa kolejne dni – zamiast w dn. 6-7 września 2019 roku festiwal odbędzie się w dn. 5-8 września. A to dopiero początek niespodzianek…

X-LECIE UP TO DATE FESTIVAL

Tegoroczna edycja jest dziesiątą w historii działań białostockiej ekipy tworzonej przez lokalnych aktywistów, którzy każdego roku wkładają ogromny wysiłek w to, aby powoływać do życia prawdziwie artystyczną i oddaną dźwiękowym poszukiwaniom przestrzeń. Up To Date Festival to platforma łącząca muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Odbywa się rokrocznie w Białymstoku, w samym sercu północno-wschodniej
Polski. Każdego roku UTDF odwiedza ok. 8000 gości, zaś wydarzenia festiwalowe mają swoje miejsce w tak różnorodnych przestrzeniach, jak choćby Stadion Miejski w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska czy Pałac Branickich.

„Każdy jubileusz jest okazją do podsumowań, z której i my postanowiliśmy dziś skorzystać” – mówi Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny Up To Date Festival.

„W ciągu dekady na festiwalowych scenach wystąpiło ponad 500 artystów. Filmy promocyjne nie tylko obejrzały miliony widzów, ale także wielokrotnie je nagradzano. Łącznie, Festiwal ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i nagród. Okrzyknięty został także najciekawiej promującym się wydarzeniem” – dodaje Cezary Chwicewski.

„Festiwal od samego początku napędza miłość do muzyki, kultury i ludzi. Dziś może on poszczycić się jednym z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy na świecie. Festiwalowa rodzina ciągle się jednak powiększa – od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych. A młodzi nie pozostali im dłużni, wysłali bowiem ok. 2000 pocztówek w ramach akcji „Wyślij pocztówkę do Babci” – podsumowuje Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date Festival.

Dziesięć lat Up To Date Festival to także sztuka, w tym sztuka uliczna – murale, wystawy, instalacje czy marka Pozdro Techno i najmłodsze dziecko białostockiej ekipy o już ugruntowanej pozycji, czyli Pozdro Techno Sound System.

UTDF to dziś marka rozpoznawalna nie tylko w całej Polsce, ale i dostrzegana poza granicami kraju.

CZTERY DNI ZAMIAST DWÓCH

Przed nami dziesiąta edycja UTDF. Jubileusze zobowiązują, w związku z czym po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival trwał będzie nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek, 5 września, a zakończy w niedzielę – 8 września. Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia.

Koncert otwarcia to występy dwóch artystów. X edycję Up To Date Festival
audiowizualnym występem rozpocznie Anthony Linell & Ali Demirel displays Winter Ashes. Po nim na scenie pojawi się Robert Henke z projektem Lumière III. Oba koncerty w nowej lokalizacji, dotąd nie kojarzonej z Festiwalem.

Anthony Linell & Ali Demirel displays Winter Ashes

Mieszkający w Berlinie Ali Demirel pochodzi z Turcji. Światowy rozgłos przyniosły mu eksperymentalne, niezwykle charakterystyczne prace wizualne czerpiące z natury, nauki i architektury, a prezentowane były m.in. w nowojorskim Muzeum Guggenheima, podczas berlińskiego CTM, kalifornijskiej Coachelli, festiwalu Sonar i wielu innych, prestiżowych imprez na całym świecie. Z okazji dziesiątej edycji Up To Date Festival artysta przygotowuje nowy materiał we współpracy z Anthonym Linellem – artystą niezwykle płodnym, którego prace tworzone na przestrzeni lat,
choć pozornie odległe składają jednak różnorakie modele techno w jedną, określoną wizję. Przestrzeń, w której artysta czuje się najlepiej ze swoją perfekcyjną do granic możliwości rytmiką. Celowe i ciągłe przemieszczanie się pomiędzy światami techno i elektronicznego eksperymentu pomogło mu w łączeniu kilku bezkompromisowych estetyk z całego szerokiego spektrum. Pomogło mu też w zdobyciu rozgłosu, choć trzeba zaznaczyć, że Anthony Linell akurat do rozgłosu nie wydaje się przykładać zbytniej wagi.

Robert Henke Lumière III

Robert Henke jest nie tylko artystą i kompozytorem, ale też programistą.
Wymyślenie, opracowanie oraz rozwój własnych instrumentów, narzędzi i
algorytmów stanowi integralną częścią jego procesu twórczego. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech Roberta jest elastyczność – czyli dostosowane swoich prac do unikalnych lokalizacji i ich indywidualnych właściwości. Sama muzyka przede wszystkim koncentruje się na rytmie i barwie dźwięku oraz przestrzeni – dlatego nie bez powodu wiele lat temu został uznany za pioniera w dziedzinie koncertowania z użyciem technologii „surround”.

Lumière to cykl koncertów eksplorujący artystyczny dialog między bardzo
precyzyjnymi urządzeniami laserowymi i rytmem. Całość oparta jest na unikalnym narzędziu do programowania muzyki, urządzeń oraz grafiki wektorowej, które artysta stworzył i bez przerwy rozwija od 2010 roku. W pewnym sensie Lumière to „work in progres” – dlatego każdy występ można określić jako przedstawienie aktualnego stanu prac. Intencją Lumière III jest nie tylko zespolenie najlepszych elementów z wcześniejszych odsłon (Lumière II i Lumière I) ale też uzyskanie pierwotnej
„surowości”, która poniekąd została zatracona w procesie udoskonalania II części. W tym samym czasie artysta pracował nad poszerzeniem projektu o bardziej złożone elementy wizualne oraz nad lepszą adaptacją i udoskonaleniem oprogramowania, które steruje całą projekcją laserową. W efekcie doprowadziło to całą kompozycję do doskonałości i odpowiedniej intensywności dla odbiorcy.

TO NIE WSZYSTKO…

Systematyczny rozwój oraz przemyślana strategia rozwoju festiwalu sprawia, że chętnie w jego rozwój angażują się wiodące marki. Tym bardziej cieszy fakt, że ponownie Up To Date Festival może liczyć na wsparcie marki Łomża Jasne Pełne:

„Up To Date Festival to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych
wydarzeń muzycznych w Polsce. To również jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które od dawna promuje nowoczesną muzykę i zaraża pozytywnym przekazem jego odbiorców. Wrześniowy weekend w Białymstoku od wielu lat jest świętem muzyki, które przyciąga jej miłośników z całego kraju. W tym roku Łomża Jasne Pełne nie tylko wspiera Festiwal w Białymstoku lecz także poza granicami regionu. Już w kwietniu we Wrocławiu, a później w Warszawie mieszkańcy tych miast będą mogli poczuć wyjątkowy klimat znany dotąd jedynie ze stolicy Podlasia, bowiem razem w
organizatorami Festiwalu przygotowaliśmy nową, całodniową formułę festiwalu – swoiste mini aptudejty.” – zdradza Katarzyna Paszczuk, Brand Manager Łomża Jasne Pełne, partnera Festiwalu Up To Date.

Up To Date Festival na swoje dziesięciolecie wyraźnie przekroczy granice województwa. Już w ciągu najbliższych tygodniu w zupełnie nowej, całodziennej formule pojawi się w dwóch pośród największych Polskich miast.
CO JESZCZE?

W programie festiwalu na pewno zobaczymy kolejki do stoiska „Wyślij pocztówkę do Babci” z darmowymi kartkami pocztowymi. Całkiem możliwe, że będą je wysyłać także przedstawiciele nieco starszego pokolenia, bowiem po raz trzeci osoby w wieku 50+ wschodzą na teren festiwalu za darmo.

HISTORIA UP TO DATE FESTIVAL W LICZBACH

blisko 500 – tyle odbyło się koncertów w ramach UTDF, wraz z wydarzeniami towarzyszącymi
21 – tyle dni trwało wszystkie dziesięć edycji UTDF; wyobraźmy sobie, że
nadchodząca X edycja trwa 3 tygodnie, bez przerwy…
ok. 55 000 – łączna frekwencja, wliczając wydarzenia towarzyszące (bez X edycji)
5 655 634 – liczba wyświetleń festiwalowych filmów
ok. 2000 – wysłanych pocztówek w ramach akcji „Wyślij Pocztówkę do Babci”
kilkuset – seniorów w czasie UTDF w ramach akcji 50+
dziesiątki – nominacji, wyróżnień dla zespołu i samego Festiwalu
6 900 000 zł – orientacyjna kwota, jaką przyjezdni uczestnicy wydali w Białymstoku i regionie (bez X edycji)
2 740 000 zł – suma zdobytych przez nas środków z zewnątrz, nie uwzględniając sprzedaży biletów (bez X edycji)
2 695 000 zł – suma dotacji Urzędu Miasta Białegostoku (bez X edycji)
410 000 zł – suma dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (bez X edycji)
kilkuset – najlepszych na świecie wolontariuszy
kilka – związków miłosnych i jeden ślub (wszystko za sprawą pracy nad Up To Date Festival)

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
BILETY I KARNETY
Od dziś można kupować KARNETY FULL na tegoroczną edycję Up To Date Festival
w pierwszej, limitowanej puli w cenie 289 zł za sztukę
WAŻNE
Karnety uprawniają do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalowe w tym koncert
otwarcia.
Sprzedaż biletów online:
www.biletomat.pl
www.going.pl
www.empikbilety.pl
Punkty sprzedaży stacjonarnej:
Sieć Sklepów Empik
Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/715488545462950/

Na koniec łapcie też zeszłoroczną relację video mojego autorstwa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.